Fotoğraf Düzenleme (Retouch)

Fotoğraf Düzenleme (Retouch) İşlemi günümüzde dijital fotoğrafların bilgisayar ortamında işlenmesi, daha göz alıcı hale getirilmesi olarak tanımlanan işlemlerdir.

Fotoğrafçılık alanında retouch post-prodüksiyon çalışmaları en önemli süreçlerden birisidir. Elde edilen fotoğrafın kalitesi ne kadar yüksekse retouch sürecinin kalitesi de aynı orantıda yüksek olacaktır. Burada retouch işlemlerini gerçekleştiren kişinin geçmişteki deneyimleri, bilgi seviyesi ve kullandığı tekniklerin önemi devreye girmektedir. Retouch alanında da bazı trendler zaman zaman oluşmaktadır ve özellikle moda fotoğrafçılığı alanında tercih edilmektedir. Renk düzenleme için cross processing bu tekniklerden birisi olarak örnek gösterilebilir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aşağıdaki fotoğrafta cilt dokusu üzerinde dodge & burn tekniği ile yaklaşık 5-6 saatlik bir çalışma süreci geçirildi ve cilt dokusu korunarak görselin işlenmesi tamamlandı. Dodge & burn tekniği sadece ciltteki kusurların giderilmesi için değil, fotoğraftaki aydınlık-gölge alanların iyileştirilmesi ya da daha yüksek bir kontrast oluşturulması için de kullanılmaktadır. Günümüzde cilt dokusunu iyileştirmek için bazı Photoshop eklentileri kullanılabilmektedir ama tüm eklentiler cilt üzerinde yapay bir görünüm sonucu vermektedir.

Retouch alanında gerçekleştirdiğim bazı çalışmalarıma ait öncesi/sonrası örneklerini görsel üzerinde yer alan sliderı sağa-sola kaydırarak inceleyebilirsiniz. 

Retouch uzmanı, retoucher Salih Kılıç, Moda retouch çalışmaları
Retouch uzmanı, retoucher Salih Kılıç, Moda retouch çalışmaları
Retouch uzmanı, retoucher Salih Kılıç, Moda retouch çalışmaları